اپلیکیشن چند فروشندگی یا چند فروشگاهی (Market Place) یک پلتفرم است که در آن فروشنده های مختلف می توانند محصولات و کالاهای خود را در قالب یک اپلیکیشن یا وب سایت واحد به مشتریان عرضه کنند. از آنجا که فروشگاه های مختلف بایستی بتوانند محصولات و سفارش های خود را مستقلا مدیریت کنند ساختار سامانه های مارکت پلیس از نظر امنیتی و امکانات پیچیده تر از اپلیکیشن های تک فروشگاهی است.سامانه اختصاصی مارکت پلیس شرکت ستایش یک پکیج کامل در تمامی پلتفرمهای اپلیکیشن اندروید، وب اپ، اپلیکیشن آی او اس، وب سایت و پنل مدیریت برای مدیر سیستم، مدیر هر یک از فروشگاه ها، مشتری و پیک است. شما علاوه بر امکاناتی که در ادامه ذکر می شود می توانید امکاناتی نظیر حسابداری، انبارداری و… را نیز در اختیار بگیرید.

تفاوت اپلیکیشن تک فروشگاهی با چند فروشگاهی چیست ؟

بیش از ۹۰ درصد فروشگاه های اینترنتی به صورت تک فروشنده مدیریت می شود. در سیستم تک فروشگاهی فقط یک فروشگاه وجود داشته و اقدام به فروش محصولات خود می نماید. اما در اپلیکیشن های چند فروشنده یا مارکت پلیس فروشگاه های زیادی اقدام به فروش محصولات خود می نمایند. بدین صورت هر یک از فروشنده ها دارای یک پنل یا اپلیکیشن ویژه برای مدیریت فروشگاه خود می باشند. در فروشگاه های چند فروشنده مشتری انتخاب می کند که محصول را از کدام فروشنده خریداری نماید.

امکانات اپلیکیشن چند فروشگاهی

 • امکان مدیریت مستقل اطلاعات تمامی فروشگاه ها (از طریق پنل مدیریت یا اپلیکیشن مدیران)
 • امکان تعین مدیر فروشگاه برای دسترسی به اطلاعات و سفارشات فروشگاه
 • امکان تعیین سیاست های فروش فروشگاه ها و همچنین میزان درصد سهم سامانه از فروش هر یک از فروشگاه ها
 • مدیریت دسته بندی کالاها: امکان ثبت نا محدود گروه های محصول فروشگاه به صورت تو در تو، امکان مشخص کردن ترتیب نمایش،
 • مدیریت و کنترل امنیتی کاربران: احراز هویت دو مرحله ای کاربران به اپلیکیشن فروشگاهی، تعیین سطح دسترسی، تعلیق موقت در صورت تعدد ورود ناموفق، ذخیره آخرین بازدید کاربر و آی پی
 • امکان مدیریت سفارش ها به تفکیک فروشگاه توسط مدیر فروشگاه یا مدیر سامانه
 • تعامل با مشتری: امکان چت مشتری با پشتیبانی سامانه، امکان چت مشتری با فروشگاه ،‌امکان ارسال نوتیفیکیشن به مشتری و یا مدیر فروشگاه با امکان تعیین صدا و رنگ چراغ ال ای دی، امکان صدور فاکتور رسمی و …
 • امکان ثبت سفارش از یک فروشگاه خاص و یا ایجاد یک سبد خرید از کالاهای فروشگاه های مختلف
 • امکان تعریف کالاها به صورت اختصاصی یک فروشگاه و یا کالاهای مشترک بین فروشگاه های مختلف با قیمت و تخفیف مختص همان فروشگاه
 • اپلیکیشن و پنل مدیریت ویژه مدیران فروشگاه به طوری که تمامی سفارش ها و کالاهای خود را بتواند مدیریت کند
 • امکان مدیریت چندین فروشگاه (یا شعب مختلف یک فروشگاه) توسط یک نفر با امکان سویچ بین فروشگاه ها در اپلیکیشن مدیر فروشگاه
 • پایه پلتفرم شهری و کشوری: امکان اینکه مشتریان هر شهر فقط بتوانند فروشگاه های های شهر یا استان خود را ملاحظه کنند

تکنولوژی های استفاده شده در ساخت اپلیکیشن مارکت پلیس:

هر سامانه ای فارغ از اینکه چه عملکرد و یا هدفی داشته باشد از اجزای مختلفی تشکیل می شود. این اجزا بایستی به درستی با هم کار کنند و ساختاری یکپارچه داشته باشند تا سامانه فروشگاهی شما به درستی کار کند. این اجزا عبارتند از

    Back-End: بک اند که در واقع هسته تمام سامانه است و تمامی پردازش ها و موارد مربوط به ذخیره و بازیابی داده ها در آنجا انجام می شود. بک اند به نوعی مهمترین بخش سامانه است و اپلیکیشن فروشگاهی و بقیه بخش ها اطلاعات خود را از طریق وب سرویس از بک اند دریافت می کنند. پنل مدیریت نیز بر روی بک اند سوار می شود تا شما بتوانید به راحتی بخش های مختلف فروشگاه اینترنتی خود را مدیریت کنید. ما برای پیاده سازی بک اند از زبان PHP7.3 که یکی از سریعترین زبان های پیاده سازی برنامه های تحت وب در حال حاضر است استفاده می کنیم و فریم ورک مورد استفاده ما یکی از محبوب ترین فریم ورک های این زبان یعنی Laravel است.

    Web Service | Restful API : بخش مهم دیگر هر سیستم وب سرویس ها هستند که اطلاعات مبادله شده بین اپلیکیشن فروشگاهی شما و بک اند با استفاده از این وب سرویس ها دریافت و ارسال می شوند. انعطاف پذیری، امنیت، سرعت و … در بسیاری مواقع به پیاده سازی صحیح و اصولی وب سرویس ها بستگی دارد. ما برای پیاده سازی وب سرویس ها از روش مدلی به جهت انعطاف بالا استفاده کرده ایم و وب سرویس ها به صورت JSON ارسال می شود.

    Android : تمامی اپلیکیشن های تولید شده در شرکت عصر نقره ای به صورت Native توسعه داده می شوند. در روش نیتیو از آنجا که به زبان خود سیستم عامل کد زده می شود امنیت، سرعت و انعطاف در پیاده سازی طراحی های انجام شده را شاهد هستیم. برای پیاده سازی اندروید ما از زبان JAVA / Kotlin و نرم افزار Android Studio و همچنین و معماری MVVM استفاده می کنیم.

    Web Application : ما برای پیاده سازی وب اپلیکیشن فروشگاهی از React که توسط کمپانی فیسبوک توسعه داده شده و اینستاگرام نیز با آن نوشته شده است استفاده می کنیم. همچنین برای پیاده سازی وب اپلیکیشن ها از جدیدترین تکنولوژی های ری اکت یعنی SSR استفاده می کنیم که تمامی پردازش ها سمت سرور انجام می شود و امنیت و سرعت بالایی به شما ارائه می دهد.

    iOS : ما برای پیاده سازی اپلیکیشن نسخه آی او اس فروشگاهی همانند اندروید از تکنولوژی های نیتیو استفاده کرده ایم و با استفاده از زبان Swift و نرم افزار XCode توسعه این نسخه انجام شده است. البته متاسفانه به دلیل وجود تحریم ها و محدودیت های مارکت های داخلی آی او اس در حال حاضر توصیه استفاده از وب اپ به جای آی او اس است.

    Web Site : در پیاده سازی وب سایت فروشگاه اینترنتی نیز سعی کرده ایم از به روزترین و بهترین تکنولوژی های موجود استفاده کنیم تا از نظر امنیت و انعطاف پذیری سطح بالاتری را از فروشگاه ساز های آماده همانند ووکامرس وردپرس یا پرستا شاپ و .. ارائه دهیم. برای پیاده سازی ساختار وب سایت از HTML5 و برای پیاده سازی ظاهر آن از CSS3 با پیش پردازش گر قدرتمند SASS بهره برده ایم. همچنین برای بالابردن امنیت و انعطاف تمامی پیاده سازی ها در قالب Twig Template Engine پیاده سازی می شود.

درباره adminsetayesh